Na Arnošta Lustiga jsem v uplynulých dnech často myslela: přesněji řečeno, myslela jsem na něho od té doby, kdy vyšel v příloze MF Dnes jeho poslední rozhovor, s fotografiemi, které dávaly tušit, že jeho optimistické a roztomile výbojné poznámky o tom, že rakovina je kurva, ale on že se z toho dostane, však uvidíte!, jsou jen statečnou kampaní, která má ulehčit především těm okolo. Ještě včera mě napadlo, že bych Arnoštu Lustigovi měla přinést tři lahve vína, o které jsme před necelými dvěma lety uzavřeli kuriózní sázku. Sice jsem ještě tak docela neprohrála, ale k mému údivu a nadšení, okolnosti mého života nasvědčují tomu, že nakonec prohraju. Tak jsem mu chtěla přinést třikrát cabernet, jako příslib a závazek. Neodhodlala jsem se včas, a tak, jednoho dne, je budu muset vypít sama - na Lustigovu počest. Na ten den se těším.
Tento blog je preventivním opatřením proti 1) smazání pevného disku, 2) spláchnutí flashky do záchodu, 3) krádeži, ztrátě nebo požáru, při němž by došlo ke zničení jedinečného šanonu s poznámkami a texty, 4) kombinaci všech předchozích katastrof. Vychází bez jakéhokoli žánrového omezení, a to zcela nevypočitatelně buď v češtině nebo v angličtině.
sobota 26. února 2011
pátek 18. února 2011
Totál Balkán II: Naprostá svoboda pohybu
Sedím v kanceláři mise a pročítám se hromadou papírů, který mi přistály na stole. Postupně zjišťuju, že pro Kosovo se v posledních letech vytyčilo tolik zásad, standardů, aktuálních úkolů, krátkodobých cílů, střednědobých plánů a dlouhodobých strategií, že i Evropská unie by patrně zbledla závistí, kdyby o tom věděla. Jsou toho kvanta. Šest základních bodů. Stačí je dodržovat! Nebo Patnáct klíčových otázek a odpovědí. No bezva! Dvaatřicet cílů pro rok 2004. (Škoda, že to nedopadlo.) Dvanáct doporučení Trojky. Krizový balíček pana A. Devět závěrů skupiny B. A tak dál. Pokud by se výkonnost měřila objemem potištěnýho papíru, tak by demokratizace jihosrbský provincie Kosovo byla největším úspěchem v moderních dějinách. Jenže ne každej grafoman je zároveň spisovatel, ačkoli mnoha grafomanům se nedá upřít, že tu a tam v tom ukrutným množství nutně kápnou na docela dobrou myšlenku.
středa 16. února 2011
Pád
Letadlo zahájilo přistávací manévr. Skrze velká průzračná skla kontrolní věže ho ještě neviděl, ale na obrazovce radaru se ukázalo jako tečka se štítkem, který informoval o jeho výšce a rychlosti. Linka Iberia 562. Do deseti minut bude tady, - pomyslel si a sáhl po mobilním telefonu, který před chvílí tlumeně zapípal. Nejspíš nějaký další gratulant, - pomyslel si. Právě dnes mu bylo devětatřicet. Být doma, uspořádal by bujarou oslavu, ale tady, na malém atlantském ostrově, kde strávil uplynulé dva roky, měl přátel sotva hrst. Těšil se ovšem na Carlu, která právě teď ve výšce dvou a půl tisíc metrů nad mořem nabádala cestující, aby vypnuli všechny elektronické přístroje a uvedli opěradla svých sedadel do svislé polohy.
pondělí 14. února 2011
Because I have a voice!
Konečně spravedlnost v udílení filmových cen: film Králova řeč má zcela po zásluze sedm ocenění BAFTA. Nadcházející Oscaři budou podle všeho soubojem filmů The Social Network (mimochodem - produkční počin mé oblíbené společnosti TriggerStreet, kterou založil Kevin Spacey) a King's Speech. Když to srovnám s nedávným nominačním večerem na České lvy a hlavně s kvalitou nominovaných filmů...Těším se alespoň na moderování Jana Budaře.
čtvrtek 10. února 2011
Metodické pokyny k chovu spisovatele
Když se mě ptají, co teď dělám, říkám, že působím jako nezaměstna(tel)ný básník. Většinu lidí to nejdřív překvapí, pak mě začnou upřímně litovat a na ústupu mi horlivě přejí hodně štěstí. Zajímavé: když jsem bývala právníkem, hodně štěstí mi nepřál nikdo, ačkoli jsem ho, myslím, potřebovala daleko víc než v poézii. Být právníkem je mnoha lidmi považováno za štěstí samo o sobě, zatímco být básníkem je považováno za jednu z forem šílenství, které vede zákonitě k hladu, bídě, za života k neutuchajícím půtkám s kritiky a po smrti většinou k zapomnění (já, teda, budu rozhodně trvat na bronzové pamětní desce s nápisem ve stylu "Zde-žil-a-tvořil..." na čelní zdi našeho domu a basta, úspěch neúspěch). V každém případě se (zatím) domnívám, že i základy básnické tvorby se dají vtlouct člověku do hlavy, a že dobrý text je třeba jednoduše vysedět. Jako vejce.
čtvrtek 3. února 2011
Totál Balkán I: Evakuační zavazadlo
Těžko říct, čím jsem tak oslnila komisi při telefonním pohovoru. Jaképak platí v Kosovu zákony na ochranu menšin? Nebyla jsem nervózní. Za prvé mi bylo jasný, že to nevyjde, protože v Kosovu s vyhlášením nezávislosti stěží čekají zrovna na mě, a navíc – než se mi stačili ozvat, rozhodla jsem se dát všem mezinárodním spolkům vale, sednout si doma v kuchyni ke stolu a odsednout, jen co napíšu deset až patnáct románů, filmových scénářů a divadelních her. Výborně! A nyní pohovořte o vztahu demokracie a vlády práva. Protože umělec má přeci daleko větší šanci pohnout světem než expert v oboru mezinárodněprávní ochrany lidských práv.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)