Brýle a knihy k sobě patří, to je jasné. Proto se zítra chystám spolu s Jadranskou snoubenkou, Totál Balkánem, Mými diváky i se svou dávnou prvotinou na autogramiádu do prodejny Alba Optik v Terronské 15 v Praze 6-Dejvicích: od 17h tam budou v prodeji všechny čtyři knihy za předvánoční ceny, již od 16h bude navíc probíhat ochutnávka italských vín a prezentace italských brýlí. A tak, sháníte-li knihy, brýle nebo čočky, přijďte! Třeba zjistíte, že po sklence dobrého červeného brýle na čtení vůbec nepotřebujete.
Tento blog je preventivním opatřením proti 1) smazání pevného disku, 2) spláchnutí flashky do záchodu, 3) krádeži, ztrátě nebo požáru, při němž by došlo ke zničení jedinečného šanonu s poznámkami a texty, 4) kombinaci všech předchozích katastrof. Vychází bez jakéhokoli žánrového omezení, a to zcela nevypočitatelně buď v češtině nebo v angličtině.
středa 28. listopadu 2012
úterý 27. listopadu 2012
Tipy pro pohodové psaní? Pro autory v pohodě.
Existují stránky Mám talent: web, kde najdete řadu zajímavých citátů, tipů ke psaní, možnost spolupráce s literární agenturou, rozhovory se spisovateli a také díla nepublikovaných autorů, která můžete číst a hodnotit, podobně jako na Písmáku. Web je značně rozvětven, takže narazíte i na slabší články, např. rozhovor s Irenou Obermanovou (proč, panebože - proč všechna, i nezávislá internetová média donekonečna recyklují recyklované odpovědi recyklovaných autorů? Kde je Kateřina Rudčenková? Milena Holcová, Tereza Boučková? Hana Andronikova, Milena Jesenská, Božena Němcová?) A pak narazíte na článek Tipy pro pohodové psaní. Přestože obsahuje několik užitečných rad, nadzvedl mě. Nadzvedl mě proto, že jeho titulek je antitezí všeho, co kdy řekli a svými texty dokázali nejlepší světoví spisovatelé: pokud by byl kdokoli z nich při psaní v pohodě, jejich díla bychom neznali. Protože spisovatel, autor sdělení, která nás zasáhnou, musí být při své práci v jakémkoli stavu, jenom ne v pohodě.
úterý 20. listopadu 2012
Vadí vám kouření v restauracích?
Tak si zajeďte na večeři do Makedonie, na Falklandské ostrovy nebo tam, kde je kouření v uzavřených veřejných prostorách zakázáno zákonem. Těžko říct, proč se mezi tyto země nepočítáme. Více než tři čtvrtiny obyvatel ČR by prý pro takový zákaz byly, restaurace by navíc vydělaly. Ačkoli má dnes spousta restaurací vyhrazený prostor pro nekuřáky, víme, jak to obvykle funguje: jako kdybyste v bazénu vyhradili deset metrů, kde se smí močit. V omezeném nekuřáckém prostoru navíc často nenajdete místo. Co si počít? Náš stálý čtenář a nakladatel se nehodlal smířit s tím, že se v jeho oblíbené restauraci kouří, a tak se vydal cestou vpravdě neotřelou. Rekapitulaci jeho odvážného počinu najdete níže; třeba vás to inspiruje.
neděle 11. listopadu 2012
Sháníte doporučení na Harvard?
Napište si ho sami! - Tak zní trefa, kterou až příliš často slíznete, pokud se přihlásíte na zahraniční stáž, praxi nebo stipendium, a sháníte se u svých učitelů a spolupracovníků po doporučujícím dopise. Před deseti lety, coby studentka na Karlově univerzitě, jsem na vlastní kůži zakusila, jak žalostné poměry v tomto ohledu panují na české akademické půdě. O pár let později situaci výstižně shrnul Jan Komárek ve svém postu na blogu Jiné právo; diskuse pod jeho textem jen potvrdila, že stav se příliš nelepší. Když jsem nedávno potřebovala dvě reference k přihlášce na zahraniční autorské stipendium, shledala jsem ke své hrůze, že v profesionálních vztazích je kultura psaní doporučujících dopisů ještě na horší úrovni než na univerzitách.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)